by Łasiczka

by Łasiczka

środa, 22 stycznia 2014

Chleb z ziarnami

Chleb z ziarnami
Przepis na ten chleb i potrzebny zaczyn dostałam kilka miesięcy temu od pani Hani N. (której nigdy nie widziałam na żywo :-) ). Od tego czasu co tydzień - 10 dni zawsze piekę kolejne 4 bochenki. Chleb jest bardzo pachnący, lekko wilgotny i zachowuje świeżość nawet do tygodnia.

Chleb z ziarnami

- 1 kg mąki pszennej typ 550
- 0,5 kg mąki żytniej typ 720
- 3 szklanki ziaren (np. słonecznik, dynia, siemię lniane, orzechy włoskie, sezam itp.)
- 2 łyżki soli
- 1 łyżka czarnuszki (przyprawę tę można kupić w sklepach zielarskich)
- 2 łyżki mielonego kminku
- 1,5 l wody
- zaczyn (jest to porcja surowego ciasta – 5-6 yżek, którą odkłada się przy każdym
wypieku)


-->
W dużym garnku mieszamy wszystkie suche składniki, dodajmy zaczyn, następnie porcjami wlewamy wodę, mieszamy starając się mieszać ciasto od spodu, wodę wlewamy w takiej ilości aby nie widać było podczas mieszania ciasta „suchej mąki”.
Czasami ciasto nie wymaga zużycia 1,5 l wody jest to uzależnione od struktury dodanych ziaren oraz grubości przemiału mąki. Surowe ciasto powinno mieć konsystencję „zaprawy murarskiej”.
Z wyrobionego ciasta odłożyć do 0,5 l słoika, porcję ciasta (zaczyn) do kolejnego wypieku – 5,6 łyżek ciasta, przechowujemy w zamkniętym słoiku w lodówce, zachowuje swoją moc przez tydzień (ciasto będzie rosło w słoiku).
Ciasto przekładamy do 4 blaszek „keksowych” (połowa blaszki) wysmarowanych uprzednio dowolnym tłuszczem. Ciasto w foremkach przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe m-ce na ok. 10 godzin, w bardzo ciepłym m-cu lub upalnym latem ciasto wyrośnie tzn. wypełni całą blaszkę szybciej.
Gdy ciasto wyrośnie (podwoi obj w blaszce), wstawiamy je do piekarnika – zimnego, temp 200 stopni C, z opcją pieczenia od dołu na 1 godz. (aby zapobiec wysuszeniu chleba można wstawić jednocześnie pojemnik z wodą, która parując nawilży chleb – zabieg ten nie jest konieczny), po upływie godziny usuwamy pojemnik z gotującą wodą , ustawiamy piekarnik na opcję termoobieg i pieczemy jeszcze ok. 15-20 aby chleb zrumienił się i miał chrupiąca skórkę.
Gdy ciasto wyrośnie w blaszkach należy postępować z nim ostrożnie, uderzenie blaszką podłoże, spowoduje że ciasto natychmiast opadnie, powstanie zakalec.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails